- Buty zamszowe ubrudzone solą drogową jak je uratować?
- Praktyczne sposoby na oddzielenie kuchni od salonu – inspiracje i porady
- Zbilansowana dieta koni z dodatkiem wysłodków buraczanych
- Sieczka z lucerny jako dodatek paszowy dla poprawy kondycji koni
- Kwas mlekowy w pielęgnacji skóry – jak działa i jak go stosować?
Płyta OSB – do czego jest wykorzystywana?

Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) to kompozytowa, płaskoprasowana płyta z orientowanymi wiórami. Jest materiałem drewnopochodnym, produkowanym jako jednowarstwowe lub wielowarstwowe płyty. Produkt ten najczęściej stosuje się w budownictwie, ale wykorzystywany jest także w meblarstwie, a nawet w wykończeniach wnętrz.
Płyta OSB powstaje w wyniku sprasowania równych wielkością, prostokątnych wiórów (przeważnie są to wióry pochodzące od świerków lub sosen), które poddawane są działaniu wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Wióry łączone są ze sobą za pomocą żywicy syntetycznej, która jest wodoodporna. Przeważnie wióry układane są w trzech warstwach, z których zewnętrzne posiadają wióry ułożone wzdłuż, natomiast środkowa warstwa – wióry ułożone w poprzek płyty.
Płyta OSB z czasem zastąpiła niektóre płyty pilśniowe, wiórowe i sklejki. Jest bowiem idealnym materiałem do stosowania w różnego rodzaju lekkiej zabudowie, na przykład często wykorzystywana jest w roli warstwy w poszyciu dachowym, na podłogach, przy stropach czy też na legarach.
Płyta OSB stała się niezwykle popularna w szkieletowym budownictwie. Można ją jednak stosować także podczas budowy lekkich ścianek działowych w budownictwie uchodzącym za tradycyjne. Płytę OSB stosuje się także podcza tworzenia konstrukcji i form, które dedykowane są do zalewania zbrojenia betonem, a także przy innych elementach budowlanych.
Płytę OSB można jednak wykorzystać także jeszcze inaczej. Można z niej zrobić praktycznie wszystko do domu czy ogrodu. Świetnie bowiem sprawdza się do wykonywania pojedynczych mebli lub całej zabudowy do kuchni, salonu czy nawet łazienki. Można tworzyć z niej blaty do łazienki, ozdoby na ścianie, a także elementy składowe biurka, stolik czy regału.
Płyta OSB sprawdza się również w budowie pomieszczeń gospodarczych, na przykład przydomowych warsztatów lub składzików i szop. Dzięki swoim właściwościom i dodatkowo wzmocnione zabezpieczeniem przed wilgocią, są świetnym budulcem do altanek ogrodowych, podestu lub domków do zabawy dla dzieci.
Informacje na temat właściwości i zastosowań płyty OSB można znaleźć w różnych źródłach, takich jak strony internetowe, poradniki budowlane czy fora tematyczne. Przed rozpoczęciem projektu związanej z wykorzystaniem płyty OSB, warto zdobyć niezbędne informacje na temat jej parametrów technicznych i zaleceń dotyczących montażu i użytkowania.